Ny udviklingsstrategi forpligter Danmark til at fremme LGBT+ rettigheder i verden
I fredags fremlagde regeringen med bred politisk opbakning en ny strategi for Danmarks udviklingsarbejde, og her er LGBT+ personer endnu tydeligere prioriteret end i tidligere strategier. Det er et vigtigt signal at sende i en tid hvor LGBT+ personers rettigheder er under massivt og hidtil uset pres. Forud er gået et år, hvor vi har rakt ud til politikere og andre interessenter for at forsøge at påvirke strategien.
Den nye udviklingspolitiske strategi for Danmark har været længe ventet. Her hos LGBT+ Danmark har vi haft en klar ambition om at Danmark skal holde fanen højt i udviklingspolitikken når det gælder at fremme og beskytte LGBT+ personers rettigheder. Og det er lykkedes.
Vi har gennem det seneste år arbejdet målrettet på at LGBT+ personer ville blive prioriteret i den nye strategi. Vi skød arbejdet i gang i august 2024 med udgivelsen af rapporten ”ELEVATING GLOBAL LGBTI RIGHTS – Recommendations for Danish leadership on global LGBTI funding”, hvor vi sammen med Global Philanthropy Project kom med en række analyser af Danmarks udviklingsbistand til LGBT+ arbejde og anbefalinger til at styrke vores position gennem yderligere støtte til LGBT+ civilsamfund.
Det har vi fulgt op på med møder med ministre og andre politikere, og det er derfor enormt glædeligt, at LGBT+ området er så tydeligt med i den endelig tekst.
Det er et vigtigt signal Danmark sender i en tid hvor mange andre lande, særligt USA, går i den forkerte retning. Et signal både til omverdenen og til LGBT+ miljøet i Danmark omkring hvilke værdier, vi står på mål for. Og at vi står på mål for dem både hjemme og ude.
Vi takker regeringen, Socialistisk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet, som står bag aftaleteksten.
Vi vil nu arbejde videre for at der også afsættes yderligere midler til at støtte de LGBT+ civilsamfund og aktivister, som arbejder for frihed og rettigheder i repressive kontekster. Pt. er det kun ca 0,1% af Danmarks udviklingsbistand, som går til at fremme LGBT+ personers rettigheder globalt.
Læs strategien: Verden i opbrud – Partnerskaber i udvikling
Læs vores rapport og anbefalinger fra august 2024: ELEVATING GLOBAL LGBTI RIGHTS – Recommendations for Danish leadership on global LGBTI funding
FAKTABOKS – det står der i strategien
Ligestilling, kvinders, pigers og LGBT+ personers rettigheder
Ligestilling, kvinders, pigers og LGBT+ personers rettigheder er under pres globalt. Bl.a. på grund af at USA og andre lande stiller spørgsmål ved værdier, som vi hidtidig har kæmpet for sammen. Kvinder udelukkes fra at træffe centrale beslutninger om eget liv og om udviklingen af deres samfund. LGBT+ personer oplever for mange steder at blive kriminaliseret. Danmark skal stå vagt om vores grundlæggende værdier. Og vi skal arbejde aktivt for at fremme ligestilling, kvinder og pigers rettigheder, LGBT+ personers rettigheder, og for kampen mod seksuel og kønsbaseret vold – også online. Det er centralt for det enkelte menneske og for samfundet, og vi ved, at investeringer i ligestilling betaler sig.